Hogyan védekezzünk a bankkártyások csalások ellen?

2025.07.18.

Sajnos a hírekben folyamatosan találkozhatunk olyan esetekkel, amikor csalók sikeresen szerezték meg gyanútlan emberek bankkártyaadatait, és súlyos összegeket emeltek le a bankszámlákról. A rohamosan fejlődő világunkban ez egyre gyakoribb problémát jelent, de szerencsére a védekezés viszonylag egyszerűen megoldható.

 

Kétszer is gondoljuk át, hol adjuk meg az adatainkat

 

Ma már egy biztosítás is tud segíteni akkor, ha megtörténik a baj, például a Genertel Biztosító ajánlatai között találhatunk ilyen szolgáltatást, ami védelmet ad, de a legjobb, ha a megelőzésre helyezzük a legnagyobb hangsúlyt. Az első lépés, hogy ügyeljünk a PIN-kódunkra. Ne a születési évünket vagy más neves dátumot adjunk meg. Olyan kombinációt se válasszunk, ami szorosan köthető a személyünkhöz, és persze az “1234” vagy “1111” számsorokat is jobb, ha elfelejtjük.

 

Ne egy ilyen apróságon múljon, hogy egy komplett havi fizetést leemeljenek a számlánkról. A legjobb, ha egy véletlenszerű számkombinációt választunk, amiben egymást követő számok sem szerepelnek. Ha megvan az ideális PIN-kód, akkor se írjuk fel egy papírra és tegyük a pénztárcába, mert azzal valójában pont az ellenkezőjét érjük el.

 

Ma már a készpénz kezd egyre inkább háttérbe szorulni, de még mindig előfordulnak helyzetek, amikor sürgősen szükség van rá. Egy közelben lévő ATM nagy segítséget jelent ilyenkor, persze nem mindig van rá lehetőség, hogy válogassunk a helyszínek közül, de próbáljunk arra törekedni, hogy az ideális és a lehető legbiztonságosabb körülményeket teremtsük meg a készpénzfelvételhez, pláne akkor, ha nagyobb tételről beszélünk. Ne egy sötét sikátorban vegyünk fel pénzt, ha pár száz méterrel odébb van egy fedett, zárt és őrzött helyen lévő automata.

 

Egy olyan ATM-et mindig könnyebb feltörni, különböző csaló kiegészítőkkel felszerelni, ami nincs fokozottan őrizve. Nem beszélve a semmiből ott termő “segítőkről”, akik miatt bűncselekmény áldozatává is válhatunk.

 

Online sem könnyebb a helyzet

 

Sajnos mindenhol egyre gyakoribb jelenség az internetes vásárlásokhoz köthető bankkártyás visszaélés. Egyre kreatívabb módon próbálják a csalók megszerezni az érzékeny adatokat. Elég csak megnézni az e-mail címünket, hogy hány “nyereményjátékban nyertünk” és csak a bankkártyán szereplő számokat kell megadni az utaláshoz. Hamis weboldalak, feltűnően olcsó, akciós termékek, de még SMS-ben is kaphatunk olyan felhívásokat (például csomagunk érkezett), ahol valójában csalók várnak minket az oldalon.

 

Még egy telefonhívás is lehet gyanús

 

Ilyen az, amikor a csalók magukat hivatali szerv vagy bank alkalmazottjának adják ki. Ügyintézésre hivatkozva akarják “egyeztetni” a bankkártyaadatainkat, illetve a személyes információkat is megszerezni. Nem lehet elegendő alkalommal elmondani, hogy a bankok és hivatali szervek valójában nem tesznek ilyet. Ha bármilyen gyanús eseményt tapasztalunk vagy mégis sikerül rossz helyen megadni az adatokat, minél hamarabb vegyük fel a kapcsolatot a pénzintézetünkkel.

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!